TEMA:İNME

Halk arasında felç ya da beyin felci olarak da bilinen inme, beyni besleyen damarlarda sağlıklı kan akışının kesilmesi nedeniyle, nörolojik fonksiyon kayıplarıyla sonuçlanan klinik bir durumdur. İnme, tüm dünyada, kalp hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü sıradaki en sık karşılaşılan ölüm nedeni olup Dünya İnme Organizasyonu her yıl 17 milyon kişinin inme geçirdiğini, 6 milyon kişinin inme ya da inmeye bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirmektedir. İnme, Türkiye’de kalıcı engellilik nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır.

Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği

RESİM YARIŞMASI SEÇİCİ KURUL

İnme, beyni besleyen damarlarda sağlıklı kan akışının kesilmesi nedeniyle, nörolojik fonksiyon kayıplarıyla sonuçlanan klinik bir durumdur.

İnme; beynin kan akımını sağlayan damarlardan birinin ani tıkanması ya da akımının azalması sonucunda olabileceği gibi, bu damarların yırtılması sonucunda da oluşabilir. Bu süreçte beyne yeterli oksijen ve gerekli besin maddeleri gitmezse beyin hücrelerinde ölüm başlar. Halk arasında inme için felç ya da beyin felci gibi isimler de kullanılır.

İnme, Türkiye’de kalıcı engel nedenleri arasında birinci sıradadır.

İnme geçiren hastalar, yatağa bağımlı olma, konuşma ve yürüme güçlükleri, bilişsel işlevlerini yerine getirememe riski ile karşı karşıyadır.

İnme Belirtileri

Vücudun tek tarafında yüz, kol ve/veya bacakta hissizlik

Vücudun tek tarafında yüz, kol veya bacakta kuvvet kaybı

Konuşma bozukluğu, konuşamama

Bilinç bulanıklığı

Peltek konuşma

Anlama ve algılamada güçlük